Wolne media

Czy istnieją w Polsce wolne media?

Codziennie słychać, z każdej strony, że wolne media w Polsce są ograniczane, atakowane. Tylko czy tak naprawdę wolne media w Polsce istnieją? 

Wszystkie portale internetowe, gazety, serwisy informacyjne mają jakiegoś wydawcę, osobę, która jest właścicielem danego tytułu, więc samo to już jest ograniczeniem wolności. Przecież nikt nie napisze niczego, przeciwko swojemu szefowi, czy sponsorowi.

Skupiając się na ”linii” danego tytułu można dojść do wniosku, że wolne media w Polsce, to tak naprawdę fikcja. Bo czy wolny jest Nasz Dziennik, który atakuje PO, a praktycznie nie ma w nim nic krytycznego na PiS, niezależna.pl, to zbiór różnych insynuacji, poglądów ewidentnie przeciwko obecnej władzy, Gazeta Polska Codziennie, ma się za wielkie wolne media, a tak naprawdę jest opanowana przez polityków PiS, więc można powiedzieć, że ta niby najbardziej wolna gazeta, jest najbardziej zniewolona przez określoną opcję polityczną.

Wolne media to dla mnie takie, gdzie prezentowane są różne poglądy dziennikarzy, a czy możemy mówić o różnych poglądach np. w Gazecie Wyborczej, która skupia się głównie na ataku na księży i kościół, tropieniu wszelkich przejawów ”faszyzmu”, ale komunizmu już jakoś nie bardzo, ciągłym opisywaniem przejawów polskiej nietolerancji, co chwile jest jakiś artykuł o antysemityzmie w Polsce, a jakoś ciężko tam spotkać jakieś negatywne treści na muzułmanów, czy też żydów, jedynie atakowani są katoliccy księża. Czy tak ma wyglądać wolność, obiektywizm i niezależność?

Wolne media w Polsce- czy istnieją?

W Polsce media dzielą się głównie na te, które popierają PiS i kościół katolicki (GPC, Nasz Dziennik, W Sieci, Wpolityce, a po przeciwnej stronie są Gazeta Wyborcza, Onet.pl, TVN 24, Newsweek, które są zdecydowanie pro PO. Wystarczy poobserwować konta na Twitterze i Facebooku tych dziennikarzy. Tomasz Lis i Monika Olejnik- dwie ”ikony” polskiego dziennikarstwa- praktycznie dwa tematy- ataki na PiS i na kościół. Czy tak wygląda obiektywne dziennikarstwo? Szczególną rolę w atakach na PiS odgrywa T.L, który w natemat.pl praktycznie każdy artykuł poświęca atakom na PiS lub kościół. Z tego co mi wiadomo, PiS od wielu lat już nie rządzi naszym krajem, a dziennikarze zamiast patrzeć na ręce władzy, kolesiostwu, posadach w państwowych spółkach po znajomościach, to skupiają się na opozycji, która w żaden sposób nie ma wpływu na kształt naszego życia.

Szczególnie tytuł wolnych mediów w Polsce przypisują sobie media te bardziej prawicowe, szczególnie niezależna.pl i GPC. Niestety, ale wolności i obiektywizmu za wiele tam nie ma. Bo czy skupianie się na krytyce jednej opcji politycznej można nazwać wolnością i obiektywizmem? Niezależna.pl i inne prawicowe media mówią, że np. Gazeta Wyborcza manipuluje faktami, owszem często tak jest, ale oni sami robią to samo, ale w drugą stronę. Da się to zauważyć szczególnie w opisywaniu katastrofy Smoleńskiej.

GW pisze o pijanym generale Błasiku, naciskach prezydenta Kaczyńskiego, a prawicowe media w drugą stronę- piszą o zamachu, trotylu, dobijaniu rannych.

Wolne media w Polsce nie istnieją i raczej nie będą istniały ze względu na upolitycznianie wszystkiego, każdej sprawy. Sympatie polityczne dziennikarzy pozbawiają ich obiektywizmu i spojrzenia krytycznym okiem, nawet na upodobaną sobie opcję polityczną. Rola dziennikarza nie polega na bezcelowym atakowaniu tylko jednej opcji, czy poglądów tylko jednej grupy. Rolą dziennikarza jest przedstawienie obiektywnych faktów i danie możliwości wyciągnięciu wniosków odbiorcom. Niestety media w dużej mierze mają swoich odbiorców za idiotów i muszą prezentować swój ”jedynie słuszny pogląd”.

Jeżeli podoba CI się artykuł podziel się nim z innymi i zostaw komentarz

2 komentarze do “Wolne media w Polsce?”

Skomentuj

CommentLuv badge