Studiowanie prawa

Studiowanie prawa nie jest łatwym zadaniem, jako absolwent tego kierunku chciałbym przybliżyć nieco jak wyglądają studia na prawie.

Jesteś humanistą i nie wiesz jakie studia wybrać? Być może warto pomyśleć o studiowaniu prawa?

Aby dostać się na prawo trzeba się nieco przyłożyć do matury, gdyż wymagany próg punktów na prawo jest jednym z najwyższych z kierunków humanistycznych. Aby dostać się na prawo trzeba na maturze oprócz przedmiotów obowiązkowych zdawać w zależności od uczelni historię i/lub WOS, jednak np. jak ja zdawałem na praw na UKSW przyjmowali osoby, które zdawały np., geografię, więc być może jest szansa dostać się na prawo nie zdając historii lub wosu.

Ja osobiście nie do końca jestem zadowolony z programu nauczania na prawie. Dużo było niepotrzebnych przedmiotów np. filozofia polityczna, historia doktryn politycznych, filozofia prawa, które to przedmioty można było połączyć w jeden bez zbędnego zaśmiecania głowy.

Na pierwszym roku studenci prawa będą zmagać się głównie z logiką, która na większości uczelni jest postrachem studentów. Na mojej uczelni akurat logika była lajtowym przedmiotem, z wesołym sympatycznym prowadzącym.

Dużą trudność sprawia także większości osób prawo rzymskie, na którym studenci już zapoznają się ze szczegółowymi zagadnieniami z różnych dziedzin prawa.

Moim zdaniem kolejnymi nudnymi niepotrzebnymi przedmiotami jest historia powszechna oraz historia polski, które to przedmioty odciągają uwagę od nauki do praktycznych przedmiotów, a są zupełnie niepotrzebne. Na dalszych latach przyszli prawnicy zapoznają się z szczegółowymi zagadnieniami z poszczególnych dziedzin prawa, szczególnie prawa cywilnego i karnego. Obecnie duży nacisk kładzie się także na prawo wspólnotowe.

Ile trwają studia prawnicze

Studia prawnicze obecnie trwają 5 lat, są prowadzone w formie jednolitej, czyli nie ma możliwości po 3 latach uzyskać tytułu magistra. Moim zdaniem to plus, gdyż można spokojnie uczyć się przez 5 lat, a na studiach licencjackich cały trzeci rok praktycznie zajmuje praca nad licencjatem. A mało osób chciałoby np. po prawie pójść na inny kierunek, więc obecne przepisy regulujące czas trwania studiów prawniczych jest odpowiedni.

Studenci prawa w wolnym czasie 😉

Wbrew pozorom studenci prawa mają dużo wolnego czasu, przez co studenci prawa baaardzo dużo piją i imprezują. Ja i moi wszyscy znajomi ze studiów nie są typowymi ”prawnikami” czyli kanciki, pantofelki i różowy sweterek w paski czy romby, czy rodem z serialu Prawo Agaty, chociaż parę też i takich osób było, jednak większość się z nich śmiała, niż wzorowała na nich. Z racji tego, że nauka była praktycznie tylko w sesji, w trakcie roku akademickiego mało było kolokwiów a pytania w trakcie zajęć odbywało się tylko na pojedynczych zajęciach, więc nauka na prawie jest jedynie przed sesją. Oczywiście ambitni studenci uczą się cały semestr 🙂 Na większości imprez prawników alkohol leje się strumieniami i zawsze jest wesoło. Wiadomo, że to zależy od ludzi, z którymi się zadaję, ale generalnie mogę powiedzieć, że ludzie na prawie dużo więcej piją i się bawią, niż studenci innych kierunków.

Czy warto studiować prawo? 

Prawo jest dziedziną, która reguluje praktycznie każdy aspekt naszego życia, od urodzenia do śmierci, a nawet i po niej, więc prawo warto znać. Jeżeli chodzi o pracę po studiach to jak po większości kierunków… kokosów nie ma i duże problemy ze znalezieniem pracy. Powszechnym jest, że kancelarie szukają studentów a nawet i absolwentów do pracy za darmo. Nadmiar studentów prawa powoduje to, że kancelarie chętnie korzystają z taniej siły roboczej przez co ciężko znaleźć odpowiednią, płatną pracę. Niekiedy problemem jest już znalezienie nawet bezpłatnych praktyk, jednak przy odrobinie szczęścia uda się to osiągnąć.

Niestety z płacą po prawie zdecydowanie nie jest dobrze. Tylko gdzie dla młodych jest dobrze z płacą? W Warszawie absolwenci prawa mogą liczyć na pensję około 2000-2500 złotych, chociaż często jest to dużo mniejsza kwota, więc podobne pieniądze można zarobić bez studiów. Często jest to 10 zł. Za godzinę, chociaż znam absolwentów prawa, którzy pracują i za 8 złotych.

Ze względów finansowych ciężko więc powiedzieć, że warto studiować prawo, gdyż zarobki nijak mają się do wymaganej wiedzy i porównując z innymi branżami, mniej prestiżowymi nie widać dużych różnic.

Zarobki po części zależą też od specjalizacji, w której praktykują prawnicy. Najwięcej mogą zarobić prawnicy zajmujący się finansami i ubezpieczeniami, jednak branże te są bardzo konkurencyjne i wymagają dużej wiedzy z dziedziny oraz marketingu i sprzedaży.

Ja swojej decyzji o studiowaniu prawa nie żałuję, większość moich znajomych też nie. Raczej wszystkim, z którymi miałem kontakt na studiach udało się w końcu znaleźć pracę w zawodzie.

Jeżeli podoba CI się artykuł podziel się nim z innymi i zostaw komentarz

4 komentarze do “Studiowanie prawa- czy warto studiować prawo?”

Skomentuj

CommentLuv badge