Jakie studia wybrać

Zdałeś w tym roku maturę i zastanawiasz się jakie studia wybrać? Chciałbym w tym artykule chociaż trochę pomóc w dokonaniu wyboru.

Studia humanistyczne

Nie od dziś wiadomo, że studia humanistyczne są wylęgarnią osób bezrobotnych. Sam ukończyłem takie studia i udało mi się znaleźć ciekawe prace w zawodzie, jednak wiele osób nie ma tego szczęścia. Problemem jest to, że obecnie powstało strasznie dużo niepotrzebnych kierunków, po których tak naprawdę nic nie można robić. Mam tutaj na myśli np. socjologię, europeistykę, zarządzanie. Czy ktoś wybierając się na tego typu kierunki studiów zastanawiał się tak realnie co dalej? Bo opowieści, że po zarządzaniu będzie zarządzał dużą firmą można włożyć między bajki. Niby kto da takiemu absolwentowi, który NIC nie umie do zarządzania własną firmę? No chyba, że rodzice. A co można robić po socjologii? No być socjologiem to wiem, ale jaka firma potrzebuje socjologów? No może Mc Donald’s. Jednak chyba nie po to się studiuje pięć lat, by mówić później ”a może frytki do tego?”.

A czy studenci np. takiej filozofii zastanawiali się co po studiach? Chyba jedyne co można robić po filozofii to zostać na uczelni i kształcić dalszych filozofów.

Sam ukończyłem prawo, jednak studiowanie prawa będzie opisane w innym artykule.

Zupełnie niepotrzebne jest dla mnie także studiowanie dziennikarstwa, gdyż studia te uczą np. historii mediów, podstawowego warsztatu dziennikarskiego, którego można się szybko nauczyć już pracując w redakcji lub też wybić się np. zakładając bloga, co moim zdaniem jest dobrym pomysłem dla tych, którzy marzą o karierze dziennikarza.

Sam prowadzę mały portal informacyjny, którego założenie wiele mnie nie kosztowało. Około 300 złotych i już mogę sobie wpisać w CV doświadczenie jako dziennikarz, co jest większą wartością, niż to, że skończyłem dziennikarstwo. Potencjalny pracodawca może zobaczyć moje artykuły po czym ocenić można człowieka. To, że ktoś miał piątkę z historii mediów nie świadczy, że będzie dobrym dziennikarzem.

Ale trochę zboczyłem z tematu, więc czas wrócić do sedna niniejszego artykułu. Czymże byłby ten wpis, gdybym nie skrytykował pedagogiki? Teraz prawie każdy jest pedagogiem. Wiele moich koleżanek studiuje/studiowało pedagogikę i na pytanie czy chcesz pracować w zawodzie każda odpowiada, że nie bo nie lubi dzieci. To po co iść na takie studia, żeby tylko mieć papier?

Zdając maturę z historii i/czy/lub wosu dobrze zastanów się jakie studia wybrać, by później nie stać się jednym z tysięcy bezrobotnych.

Kierunki techniczne

Kierunki techniczne mają znaczącą przewagę nad studiami humanistycznymi, a mianowicie dużo łatwiej znaleźć po nich pracę. Bez wątpienia wśród kierunków technicznych prym wiedzie informatyka, której absolwenci moim zdaniem jeszcze przez długi czas nie będą mieli trudności ze znalezieniem pracy. Dobry informatyk/ programista zawsze jest w cenie. Sam pracuję też w firmie informatycznej i programiści zarabiają tam około trzech średnich krajowych. Oczywiście nie każdy informatyk będzie tyle zarabiał, a co więcej nie każdy informatyk jest dobry.

Ostatnio na forum, które odwiedzam rozgorzała dyskusja odnośnie pracy dla programistów i jeden gość żalił się, że nie ma pracy dla programistów. Wysłałem mu linka z ofertami pracy do mojej firmy, było ich około 5, jednak mówił, że się na tym nie zna. Praca jest, tylko trzeba się znać na robocie.

Popularnym kierunkiem studiów ostatnio było budownictwo, skuszeni dofinansowaniem jaki kierunek zamawiany maturzyści tłumnie składali papiery na ten kierunek. Rodzinnie bardzo jestem związany z branżą budowlaną, więc dużo mógłbym o pracy w tym zawodzie pisać, jednak powiem krótko. Obecnie ciężko jest z pracą dla absolwentów budownictwa,a będzie jeszcze gorzej, gdyż mają w życie wejść przepisy, które zmniejszają wymogi do uzyskania uprawnień budowlanych, dopuszczając np. do wykonywania niektórych prac absolwentów techników budowlanych.

Dobrym technicznym kierunkiem do studiowania jest automatyka i robotyka. Mam paru znajomych, którzy skończyli te studia, nie byli jacyś wybitni, jednak udało im się znaleźć dobrą pracę w zawodzie.

Studia biologiczne/medyczne/chemiczne 

W tej kategorii studiów do elitarnych kierunków bez wątpienia należy medycyna i stomatologia. Są to bez wątpienia bardzo ciężkie studia, kosztowne, stresujące, ale też w dalekiej przyszłości można po nich dobrze zarabiać. Ostatnio popularnym kierunkiem studiów jest biotechnologia, wydawało mi się, że to taki ”z dupy” kierunek, jednak moi znajomi, którzy ją skończyli i również ich znajomi znaleźli dobrze płatne prace w zawodzie, więc chyba nie jest tak źle.

Niniejszy wpis jest jedynie moim subiektywnym odczuciem odnośnie danych kierunków studiów, mojego doświadczenia i relacji moich znajomych. Zapewne jest wiele osób, które znalazły dobrze płatną pracę po kierunkach, które krytykowałem w niniejszym artykule. Ja pisałem z własnego doświadczenia, każdy ma inne.

A wy jakie studia wybraliście? Jesteście zadowoleni z wyboru i czy pracujecie w zawodzie?

Jakie studia wybrać?

Wszystko zależy od tego co Ciebie interesuje to po pierwsze, po drugie zależy od tego co zdawałeś na maturze, gdyż to ogranicza pole manewru. Najważniejsze w podjęciu decyzji jakie studia wybrać jest to, by przeglądnąć portale ogłoszeniowe, jakie pojawiają się oferty pracy. Jeżeli po przeglądnięciu tysięcy ofert pracy nie znajdziesz żadnej np. dla filozofa to może warto odpuścić studiowanie tego kierunku?

 

Jeżeli podoba Ci się wpis zostaw komentarz i udostępnij go 😉

7 komentarzy do “Jakie studia wybrać”

 • KRxysztof pisze:

  Według mnie obecnie najbardziej opłacalnymi kierunkami studiów są wszelkie kierunki Informatyczne czy właśnie filologie np. angielska. Po takich kierunkach na pewno można liczyć na dobre pieniądze.

  • admin pisze:

   Krzysztofie też jestem tego samego zdania 🙂 branża informatyczna to rozwijająca się i dobrze płatna branża. Polscy informatycy są dobrze wyszkoleni i cenieni w świecie.

 • Dzisiaj trzeba uważnie przeanalizować na jaki kierunek się wybrać na studia. I to najlepiej z osobą starszą ( matka, ojciec), taką która jakieś studia skończyła. Młodzi nie do końca mają pojęcie, gdzie studiować. Nie wszyscy podchodzą do tego w sposób;” co potem?” Na szczęście już minęły czasy, kiedy szło się na byle jaki kierunek byle uciec od wojska. Co prawda rynek pracy się zmienia, ale są kierunki (jak wspomniana informatyka), po których jeszcze przez lata będzie łatwo o pracę.
  Piotr – piszący o tabletach ostatnio opublikował…Samsung po raz trzeciMy Profile

 • Klaudia pisze:

  Studia są fajne, szczególnie z perspektywy kandydata na studia czy już studenta. Natomiast po ich zakończeniu, życie weryfikuje ich przydatność oraz sens wybranego kierunku. Często słyszę o absolwentach, którzy po studiach nie potrafią znaleźć pracy, bo kierunek nie ten jaki teraz jest potrzebny itp.
  Klaudia ostatnio opublikował…Jak założyć oświetlenie typu led?My Profile

 • AnetaJ pisze:

  wbierając kierunek najlepiej by było przewidzieć przyszłość, tak za 5/6 lat, a nawet dłuższą perspektywę :)co w danej branży będzie się działo 🙂
  Pisał Pan o branży budowniczej, że obecnie nie jest za wesoło, potwierdzam. Budownictwo mocno powiązane jest z geodezją, więc tu też nie jest lepiej 🙂
  Warto też pomyśleć ile rocznie jest wypuszczanych w danym rejonie absolwentów, bo możliwe że zapotrzebowanie jest, ale nie aż takie duże, jak uczelnia przewidziała.
  AnetaJ ostatnio opublikował…Jak Zarabiać Na Blogu? Poznaj największy błąd z tym związany.My Profile

 • Waldek pisze:

  Przyznam szczerze – zajrzałem z czystej ciekawości, żeby zobaczyć jakie są rady dla młodych. I.. najlepiej techniczne:-))) Szkoda, że jak ja wybierałem studia nie było takich rad… ale nie o tym.
  Generalnie panuje takie przekonanie, że po studiach technicznych zawsze się znajdzie prace, ze po studiach medycznych jest niezła praca. Jednak młodzi którzy wybierają kierunek powinni zastanowić się nad swoją osobowością. Co mam na myśli. Jeżeli ktoś jest osobą operatywną nie powinien iść na kierunek techniczny, gdzie liczy się praca z komputerem, etc.
  Właśnie to osobowość powinna wyznaczać co chcemy w życiu robić i czym się zajmować i pod osobowość i ewentualnie zainteresowania dobierać kierunek studiów.
  I najciekawsze na koniec – otóż jeden z moich znajomych dużych pracodawców stwierdził „że najlepszy narybek to marketing i zarządzanie – bowiem tacy ludzie mają ogólną wiedzę nt. całości działania firmy a odpowiednie kursy kierują jeszcze młodych ludzi na naprawdę dobrych fachowców”
  Waldek ostatnio opublikował…Krajalnica do jajekMy Profile

 • Piotrek pisze:

  Zdecydowanie polecam informatykę i wszystko co z nią się kojarzy. Ja w tej dziedzinie studiowałem i już w trakcie studiów byłem w stanie pracować, zarobić na pierwsze mieszkanie(po części przy pomocy kredytu). Ale mimo to uważam, że same oczekiwanie przez całe studia „pan da 3” jest głupim podejściem. Nie dającym podstaw na przyszłość.

Skomentuj

CommentLuv badge