Dług publiczny PolskiDług publiczny Polski według oficjalnych statystyk wynosi już ponad bilion złotych, rzeczywiście jest znacznie większy.

Kwota ta wydaje się wręcz astronomiczna przy rocznych wpływach do budżetu państwa w wysokości około 300 mld złotych. Czyli przez trzy lata nie moglibyśmy wydać ani złotówki, żeby spłacić nasz dług publiczny.

Bilion złotych długu publicznego to dużo? A co powiecie na to, że realne zadłużenie Polski wynosi już 3 biliony złotych? Rożnica ta wynika ze stosowania kreatywnej księgowości, która pozwala część wydatków nie wliczać do długu publicznego, jak na przykład zobowiązań wobec przyszłych emerytur, które już na chwilę obecną wynoszą ponad 2 biliony złotych. Jeżeli nie zostanie przeprowadzona gruntowna reforma systemu emerytalnego i nie zostanie wprowadzona zasada zakazująca deficytu budżetowego to nasz kraj czeka ruina przyszłych emerytów, którzy po wielu latach pracy nie będą w stanie przeżyć z emerytury. Mało kogo stać na bieżące odkładanie środków na stare lata.

Dług publiczny Polski 

Nasze zadłużenie obecnie wynosi 220% PKB, dla porównania zadłużenie Grecji, wynosi około 150% PKB. Oficjalnie Polska jest zieloną wyspą dobrobytu a Grecja bankrutem. Prawda wygląda tak, że jesteśmy jeszcze większym bankrutem, niż Grecja, tylko że oni są w strefie euro i Niemcy nie pozwolą im upaść, a nam na chwilę obecną wystarcza dobry PR, jednak kiedyś i on się skończy i obym się mylił będzie czekała nas katastrofa gospodarcza.

Jeżeli podoba CI się artykuł podziel się nim z innymi i zostaw komentarz

4 komentarze do “Dług publiczny Polski wynosi 3 biliony złotych”

Skomentuj

CommentLuv badge