antysemityzm w Polsce Antysemityzm w Polsce według jednych jest problemem prawie najważniejszym ze wszystkich dla innych rzecz o marginalnym znaczeniu.

Ale czym tak na prawdę antysemityzm? Trochę dziwi mnie powszechna interpretacja tego pojęcia, która jest utożsamiana jedynie z niechęcią w stosunku do żydów. Do ludów semickich można na przykład zaliczyć Akadyjczyków- lud który powstał w trzecim tysiącleciu przed naszą erą i zamieszkiwał obszary wschodniej Mezopotamii. Semitami byli również Kananejczycy, Akadyjczycy. Najogólniej można zaliczyć do semitów narody Arabów, Babilończyków, Fenicjan, Kartagińczyków, Hebrajczyków.

Jak widać przekrój narodów jest znaczący, a tylko Hebrajczycy są ludem, od którego wywodzi się Izrael, więc naród żydowski jest tylko jednym z ludów semickich. To, że ktoś nie przepada za żydami nie powinno być w żadnym wypadku zjawiskiem negatywnym, chyba że przekracza zwyczajowo ludzkie, moralne granice.

To, że ktoś powie np. ”Nie lubię żydów” to jeszcze nie antysemityzm, jednak już to zdanie wywołałby oburzenie w mediach, a nawet zaprowadziłoby pewnie nie jednego na salę sądową. Można nie lubić swojego sąsiada, szpinaku, niemców, polaków, rosjan, gwinejczyków, madagaskarczyków, ale żydów? Hoho przecież to już antysemityzm.

Oczywiście potępiam wszelkie hasła i okrzyki powszechnie uważane za wulgarne w odniesieniu do jakiejkolwiek nacji, jednak jestem również przeciwny specjalnemu traktowaniu niektórych narodów, więc każdy ma prawo do nie lubienia kogoś.

Przyczyny niechęci do żydów

Niechęć do żydów owszem jest w Polsce obecna, szczególnie u starszych ludzi, ale zapewne jest ona w każdym kraju. Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Profesor Krzysztof Jasiewicz z PAN ostatnio wypowiedział się o narodzie żydowskim i o holokauście, stwierdził, że ”Na Holokaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów ”.

Był on bardzo krytykowany za swoją wypowiedź dla magazynu Focus przez większość mediów. Aż tak daleko nie posunąłbym się w tym stwierdzeniu, jednak niechęć do tego narodu skądś musiała się wziąć. Pomijając kwestie religijne i różnice dzielące obydwie religie- chrześcijaństwo i judaizm, negatywny wpływ na postrzeganie narodu żydowskiego o ich wyższości nad resztą narodów- przekonanie, że są narodem wybranym. A nikt nie lubi, gdy ktoś się wywyższa ponad innymi i gardzi pozostałymi. Żydzi mogą nie lubić polaków, ale Polacy muszą kochać żydów? Niby czemu? Bo wielu z nich zginęło w II wojnie? Wielu Polaków też zginęło, ale my nie robimy z tego powodu głównego punktu swojej polityki zagranicznej i wewnętrznej. Wśród narodu żydowskiego obecna jest chęć zemsty i odwetu- tylko za jej cel obrali sobie głównie Polskę.

Antysemityzm w Polsce?

Parę miesięcy temu oglądałem film dokumentalny o antysemityzmie, nakręcony przez żyda, w którym była taka scenka, że grupa młodzieży z Izraela przyjechała do Polski, by zobaczyć Oświęcim. Dwóch dziadeczków siedzących na ławce powiedziało coś w stylu ”o ale fajne dziewczyny”, a te zaczęły płakać do kamer, że Ci wyzywali je od kóz, żydówek itp. Dziadeczki mówili po polsku, a one ani słowa po polsku nie znały. Wszystkim wycieczkom młodzieży z Izraela do Polski towarzyszył oficer służb specjalnych, który mówił im, żeby nie rozmawiali z polakami bo to antysemici.

A to nie Polacy tylko Niemcy palili ludzi w Oświęcimiu. Przed wojną Polskę zamieszkiwało około 3 miliony żydów, więc Polska była bardzo przyjaznym dla nich krajem. Przecież, gdyby była taka ogromna niechęć do nich, by tutaj na siłę nie przyjeżdżali.

W czasie II wojny światowej Polska była jedynym z nielicznych krajów – Obok ZSRR i krajów bałkańskich, w których groziła kara śmierci za ratowanie żydów, a nie przeszkodziło to wielu polakom w pomocy im. Najwięcej wśród sprawiedliwych wśród narodów świata jest Polaków. Polacy ratowali żydów, pomimo tego, że groziła śmierć nie tylko im samym, ale i całym rodzinom. Dla porównania w Niemczech za pomoc żydom groziła jedynie konfiskata majątku. Tylko w Polsce, nie w żadnym innym kraju powstała organizacja do ratowania żydów czyli ”Żegota”, ale o tym już się nie pamięta, bo przecież Polacy to antysemici.

USA w czasie II wojny światowej odsyłały statki z żydami z powrotem do Europy, a w USA żydzi byli bardzo bogaci i wpływowi, jednak nie pomogli swoim braciom. We Francji 40 000 żydów aresztowali dobrowolnie sami francuzi, bez polecenia Niemców. O wrogości tych ostatnich do żydów nawet nie trzeba trzeba nikogo uświadamiać. To Niemcy palili w piecach polaków i żydów.

Jeżeli podoba CI się artykuł podziel się nim z innymi i zostaw komentarz

2 komentarze do “Antysemityzm w Polsce czy istnieje?”

  • Podatnik pisze:

    Cóż, antysemityzm naszemu narodowi wylewa się uszami i tego nie da się nie zauważyć. Żadne historyczne usprawiedliwienia typu „inni są gorsi” także nie dadzą się zastosować. Są takie przedszkolne w smaku. Żadne Żegoty czy medale od Izraela nie wymażą oceanu nienawiści do Żydów obecnego w naszej kulturze. I nie da się pominąć religijnych korzeni antysemityzmu ani faktu, że nienawiść do Żydów jest dziełem kościoła. Pominąłeś kwestie religijne. Dlaczego? Tak jak wytresowano Polaków w posłuszeństwie dla księży, tak samo wytresowano ich w nienawiści do Żydów. I wyniki tej tresury widzimy wokół. Po co wynajdywać usprawiedliwienia? Dawaj linka do filmu, w którym Żydówki oskarżają dziadków o nazwanie ich „kozami”, historyjka brzmi bardzo kłamliwie.

  • Karol pisze:

    Hahah bełkot, bełkot, bełkot. Niby kto tresował tych ludzi? Księża tak? Na kazaniach kazali wydawać żydów? Nie sądzę, żeby nazistów zmanipulowali księża i kazali palić żydów w piecach. Tak samo jak z Twoich słów toczy się nienawiść do kościoła katolickiego. To kim jesteś? Homofobem? katolików można obrażać a żydzi święci i złego słowa nie można na nich powiedzieć? Tak wszystkie kraje muzułmańskie nienawidzą żydów przez katolickich księży. Palestynczycy tez nienawidzą Izraela przez księży ? Może jak ”pół świata” nie darzy zbytnią sympatią tego narodu to wina niekoniecznie leży tylko po jednej stronie i czymś to jest spowodowane? Film nazywa się chyba ”Zniesławienie” na Youtube jest. Sam jesteś żydem i Cię to rusza? Niemcy, Rosjanie, Anglicy nie przepadają za polakami, ale jakoś nikt nie robi z tego skandalu i nie ciąga po sądach. Jeżeli ktoś wzywa do nienawiści wobec kogokolwiek, żydów, osoby o innej orientacji seksualnej, innym kolorze skóry to jest kretynem i to powinno być ścigane, ale jak ktoś powie, że polacy to złodzieje, to nie ciągałbym kogokolwiek po sądach.

Skomentuj

CommentLuv badge